poster

OD 23. DO 25. JUNA, OD 17 DO 21H, ZMAJ JOVINA ULICA 26. JUN, OD 10 DO 18H, SPECIJALNA BOLNICA ZA BOLESTI ZAVISNOSTI „VITA“, NOVI SAD U susret Svetskom danu borbe protiv droge, koji se obeležava 26. juna, Specijalna bolnica za bolesti zavisnosti „Vita“, Novi Sad u sredu 23. juna pokreće akciju borbe protiv zloupotrebe droge „Izaberi život“ koja će trajati do subote 26. juna. Akcija će se odvijati u dve faze. Prva faza obuhvata animaciju mladih u borbi protiv zloupotrebe droge, gde će mladi promoteri od srede 23. juna do petka 25. juna od 17 do 21 sat u Zmaj Jovinoj ulici prikupljati informacije i predloge od mladih prolaznika ko i kako može pomoći u sprečavanju zloupotrebe psihoaktivnih supstanci. Cilj prve faze akcije je da upravo mlade ljude, koji i jesu najpodložniji zloupotrebama droga, usmerimo u pravcu aktivnog pronaženja načina u sprečavanju zloupotreba droga, kao i da se još jednom podsete na fatalne posledice zloupotrebe psihoaktivnih supstanci. Druga faza obuhvata informisanje i savetovanje prvenstveno roditelja, ali i ostalih zainteresovanih građana o prevenciji i načinima sprečavanja zloupotrebe droga, predrasudama i zabludama vezanih uz bolesti zavisnosti, kao i o posledicama same bolesti i njenom lečenju. Građani će imati priliku da ove informacije dobiju u subotu 26. juna od 10 do 18 sati u prostorijama Specijalne bolnice za bolesti zavisnosti „Vita“. Naknadno će biti predstavljeni i rezultati ankete sprovedene tokom trajanja akcije u Zmaj Jovinoj ulici o informisanosti i stavaovima mladih po pitanju zloupotrebe droga, kao i njihovi predlozi o preventivnim merama. POSEBAN APEL Dostupnost psihoaktivnih supstanci u savremenom društvu je najveći generator širenja zloupotrebe droga, a najrizičnija uzrasna grupa su tinejdžeri od 12 do 17 godina, kada se i dešava više od 2/3 prvih kontakata sa psihoaktivnim supstancama. U tom periodu posebno je izražena radoznalost da se probaju i istraže nova iskustva, kao i potreba da se bude lojalan i prihvaćen u društvu, što detetu povećava rizik od pogrešnog izbora. Upravo zbog toga, pozivaju se roditelji da dođu da se informišu kako da pripreme dete da se odupre opasnim iskušenjima, kao i oni kojima se problem zavisnosti već desio i ne znaju šta da preduzmu ili primećuju određene promene u ponašanju i sumnjaju na bolest zavisnosti.